Výživa a zdraví
Potřebujete se ujistit, zda můžete jíst nějakou potravinu nebo máte dotaz k výživě a zdraví? Neváhejte se nás zeptat a my vám odpovíme.
Vývar - zůstává železo v mase?
Dobrý den, prosím o odpověď ohledně hovězího vývaru. Zůstává železo obsaženo v mase, nebo přechází do masového vývaru? Děti vývarové polévky milují, ale maso vystřeďují. Velice děkuji.
Dobrý den, železo přechází do vývaru, záleží pochopitelně na tom, jak je dělán, jak dlouho je povařen.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Ryby a těhotenství
Dobrý den, že jsou ryby zdraví prospěšné je všeobecně rozšířená věc, ale chci se zeptat zda je jejich konzumace vhodná i v těhotenství. Někteří odborníci varují před konzumací ryb právě z důvodu obsahu rtuti. Zejména u tuňáka a žraločího masa. Mám v tom tedy trochu zmatek a nevím zda není spíše vhodnější ryby z jídelníčku v těhotenství vyřadit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ryby z jídelníčku určitě nevyřazujte. Co se týká látek obsažených v rybím mase, velmi záleží na tom, z jakých vod ryba pochází a také, jak je stará (čím starší ryba, tím vyšší obsah rtuti a dalších látek). Tuňák i žralok patří mezi ryby, které dosahují hmotnosti vhodné pro výlov v poměrně vysokém věku. Obecně ale platí, že konzumace ryb v ČR je nedostatečná. Proto ryby určitě nevylučujte, pokud se obáváte obsahu rtuti, vybírejte si ryby, které se loví v nízkém věku – sardinky, šproty, pstruzi, úhoři. Při konzumaci min. 2 porcí týdně tak zajistíte potřebný přísun jódu, omega 3 a 6 mastných kyselin.
- Bc. Blanka Sekerová
Jaké potraviny jsou kyselé?
Dobrý den, jaké potraviny jsou kyselé, zásadité a neutrální? Popřípadě, jestli kyselost (zásaditost) změní tepelná úprava. Děkuji Eva Juranová
Dobrý den, kyselost potravin je stejná, jako u jiných látek. Při pH do 7 jsou kyselé, při 7 neutrální a vyšší pH znamená zásaditost. Tepelná úprava na toto nemá zásadní vliv.
Pokud ale dotazem myslíte vliv potravy na acidózu/alkalózu organismu, lze říci asi toto:
Velmi zásadotvorné potraviny: zakysané mléčné výrobky, proso, pohanka, řepa, brambory, kořenová zelenina, kaštany, řasy, jablečný ocet.
Mírně zásadotvorné potraviny: některé mléčné výrobky, klíčky, amarant, kukuřice, čerstvá zelenina (většina), čerstvé ovoce (většina- i citrusové plody), med, javorový sirup, melasa, čerstvý kokos, sójové produkty, některé druhy luštěnin.
Mírně kyselinotvorné potraviny: drůbež, vnitřnosti, mléko, ryby, obiloviny (většina), kukuřičný škrob, ovesné vločky, těstoviny z tvrdé pšenice, chřest, růžičková kapusta, kyselé zelí, olivy, švestky, hořčice, fazole, čočka, cizrna, pepř, čaj, ocet, semena, ořechy (většina).
Velmi kyselinotvorné potraviny: sádlo, máslo, sýry, mořští živočichové, maso – červené druhy, vejce, cukr a všechny jídla o cukr obohacená, výrobky z bílé mouky, alkohol, kečup, kakao, káva.
- Bc. Blanka Sekerová
Celulitida u mužů
Dobrý den, je mi 27 let, vážím 62 kg, měřím 167 cm a mám celulitidu nejen na hýždích a stehnech, ale i na rukou a břichu. Jak se jí zbavit?
Dobrý den, zbavit se celulitidy není otázka pouze stravování. Nicméně lze stav pokožky zlepšit omezením konzumace kávy (pokud pijete více, než 3 šálky denně), dostatečnou konzumací ovoce a zeleniny – cca 500 g/den (více zeleniny) a pitným režimem. Nejprospěšnější je však taková pohybová aktivita, která klade na podkožní tkáň nároky na její zpevňování (chvění, otřesy). Pozitivní účinek má však každý sport, při kterém se periferní části těla (kůže) lépe prokrví, což vede ke zlepšení metabolismu a regenerace v těchto tkáních. Vhodné je plavání, běh, míčové hry, strečink. Doporučeno je také mechanické působení – masáže.
- Bc. Blanka Sekerová
Kde se berou výživová doporučení?
Ještě jeden dotaz prosím zodpovědět. Kde se vlastně berou výživová doporučení, jak vznikají? Často z médií slyším protichůdné názory, jako matka jsem z toho někdy rozpačitá. Např. v pořadu Sama doma na ČT1 radí nutriční terapeutka stravu dle "běžných doporučení", podruhé je pozvána lékařka, která radí omezit mléčné výrobky, hlavně mléko, maso. Základem stravy mají být dobře vařené obiloviny a tepelně upravená zelenina. Děkuji za vyjádření.
Dobrý den, děkuji za velmi zajímavou otázku. Výživová doporučení může dát v podstatě každý, jde však o to, jaké má znalosti, jakou má odpovědnost, nakolik se řídí svými individuálními pocity a nakolik objektivně provedenými studiemi.
Proto je velmi vhodné, aby existovalo fórum odborníků z různých oborů, kteří potom doporučení na podkladě současných znalostí vypracují.
V České republice je takovým fórem Společnost pro výživu, která vypracovala Výživová doporučení, Zprávu o stavu výživy v České republice a v současné době se věnuje překladu doporučení Německé společnosti pro výživu.
Další skupinou, která se skládá z odborníků a věnuje se problematice výživy je Fórum zdravé výživy - www.fzv.cz
Na obě skupiny je odkaz na našich stránkách.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Pomalé přibývání na váze
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na opačný problém. Můj 15 měsíční syn jí už nyní docela dobře (dříve problémy s jídlem, papal málo ale přibýval akorát), ale přibývá jen tak 100g měsíčně nevím zda to není málo. Je hodně aktivní většinou v pohybu. Co bych mu mohla dát, aby přibýval trochu víc? K snídani jí kaši, pak má Termix, popř. něco podobného, dále maso-zeleninový oběd, pudink, jogurt nebo chlebíček a kaši, přes noc pije ještě mléko. Myslím, že toho sní docela dost a tak málo přibývá. Může to souviset s tím, že máme v rodině rychlí metabolismus? Děkuji moc
Dobrý den, ta otázka je příliš obecná. U dětí nemusí probíhat váhové přírůstky kontinuálně, ale vždy po skocích, podle toho, jak dítě roste, kolik má pohybu a podobně. Bylo by vhodné domluvit se s Vaším pediatrem, zda dítě odpovídá svou výškou a váhou percentilum a pokud tomu tak bude, není nutné dělat žádné změny.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Žlutá kůže na dlaních
Dobrý den, podle závodní lékařky mám žlutou kůži na dlaních a měla bych omezit příjem potravin s vysokým obsahem karotenoidů. Různou zeleninu a ovoce jím denně, ale v nijak extrémním množství, například mrkev mám tak dvakrát do týdne. Navíc jsem se dočetla, že karotenoidy jsou obsaženy i v zelené zelenině, třeba v brokolici. Omezovat v tomto směru jídelníček, který se mi vždy zdál zdravý, se mi moc nechce - na webu se ostatně lze dočíst jen o četných potížích při nedostatku karotenoidů, nikoli při jejich přebytku; lékařka však má za to, že se mi asi karotenoidy hůř odbourávají a že by u mě jejich standardní konzumace mohla být zátěží pro játra. Jaký na to máte názor, opravdu bych neměla jíst většinu zeleniny? A pokud je tomu tak, jaká zelenina mi zbývá?
Dobrý den, doporučil bych zkontrolovat, zda kromě zeleniny neužíváte ještě vitaminové preparáty. Jinak přírodní karoteinoidy by se měly z těla vyloučit a toto žlutooranžové zbarvení je skutečně pouze kosmetickou záležitostí. Jistě bude vhodné vyšetřit testy jaterních funkcí, ale rozhodně bych standardní konzumaci zeleniny neomezoval.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Chci přibrat na váze
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co bych měla jíst, abych přibírala na váze. Měřím 165cm a vážím 42kg. Je mě 17 let. Mám jaterní volnou dietu. Každý týden sním 500g piškotů abych přibírala. Děkuji
Dobrý den, Váš dotaz se zdá jednoduchý, ale není. Je nutné vyšetření lékařem, či nutričním terapeutem, posoudit, jakou máte chorobu, jaký máte výdej energie apod. Kontaktujte, prosím, nutričního terapeuta dle Vašeho spádu, případně bychom se pokusili Vám nějakého najít.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Kouření a beta-karoten
Dobrý den, jsem kuřačka, cca. 10 cigaret denně, dostala se ke mně informace, že se nedoporučuje užívat přípravky s obsahem beta-karotenu. Týká se to také konzumace mrkve, rajčat? V lékárnách mi tato informace nebyla potvrzena, ale ani vyvrácena. Zajímalo by mne, do jaké míry je tato kombinace pro mne škodlivá. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, při zkoumání efektu cigaret jsou v literatuře rozporuplné názory. Na podkladě znalostí o kouření cigaret a vzniku rakoviny plic, kancerogeneze, vznikl předpoklad, že antioxidanty, jako jsou karotenoidy ( beta-karoten), budou mít antikancerogenní účinek. To je ostatně doporučováno i v mnohých pracích.
Na druhé straně se objevily práce o toxicitě větších dávek beta-karotenu u kuřáků cigaret. Tento efekt byl vysvětlen zablokováním efektu v okamžiku, kdy se dostanou karotenoidy do liposomů. Proto je v současné době přijímán názor, že vyšší dávka karoteinodů podaná kuřákům vede ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny plic. Podle těchto studií však lze předpokládat, že vitaminy v přirozené formě (ovoce a zelenina), zvláště pokud jsou zde obsaženy i další vitaminy, mohou naopak vést ke snížení rizika vzniku rakoviny.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Hermelín v dětském jídelníčku
Dobrý den, od jakého věku dítěte je možné do jídelníčku zařazovat hermelín? Je pravda, že plíseň na povrchu hermelínu může při slabé žaludeční kyselině přerůstat ve střevě? Děkuji
Dobrý den, zrající sýry lze zařazovat do jídelníčku od 3.roku věku, ale je nutné si uvědomit, že se jedná o poměrně tučné mléčné výrobky.
Problematika plísní za normálních okolností není problémem, spíše u pacientů se snížřenou imunitou, častěji u cukrovky, případně po léčbě antiviotiky. Problémy dělá spíše velké množství sladkých jídel než plísňový sýr.
- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Warfarin
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je vhodné do jídelního lístku zařazovat kuřecí maso pacientům, kteří užívají Warfarin. Kuřecí maso je nám dodáváno z firmy Nowaco. V dostupné odborné literatuře se názory liší. Děkuji Vondráčková, NT.
Dobrý den, kuřecí maso obsahuje minimální množství vitamínu K – látky, která má být sledována při užívání Warfarinu. Proto jeho konzumace není žádným problémem. Pozornost vyžadují pouze potraviny s jeho vysokým obsahem (kapusta, špenát, saláty, brokolice atd.). Jejich konzumace však není zakázána, ale je nutné je přijímat v takovém množství a pravidelnosti, aby obsah vitamínu K ve stravě nekolísal a účinky Warfarinu nebyly příliš ovlivňovány.
Více se dočtete v brožuře určené pro pacienty užívající Warfarin. Jmenuje se Dieta při antikoagulační léčbě a objednat si ji můžete na tel. +420 602 372 712 v nakladatelství Forsapi. Brožura stojí 138,- Kč
- Bc. Blanka Sekerová
Jak přibrat
Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jak mám přibrat. Mám 24 let a jsem po dvou porodech císařským řezem. Mám 40 kg a výšku 155 cm. Snažím se jíst pravidelně, ale to nejde ani tak - a i přesto nepřiberu. Chtěla by jsem přibrat alespoň na 45 kil. Děkuji za radu.
Dobrý den, bylo by vhodné, aby Vám nutriční terapeutka propočítala jídelníček. Chyba může být v nedostatečném příjmu některé živiny, což se odhalí pouze důkladným prozkoumáním Vašeho stravovacího režimu.
Zkontaktujte vašeho obvodního lékaře, aby vám doporučil odborné pracoviště (oddělení klinické výživy nebo nutriční poradnu) ve Vašem bydlišti. Pokud nebude Váš lékař vědět, napište nám, pokusíme se Vám terapeuta najít a doporučit.
- Bc. Blanka Sekerová
Alergie na pšeničnou mouku
Přeji pěkný den, na stránkách Jizerky jsem našla odkaz na tyto stránky, že se zde mohu s Vámi poradit, tak doufám, že se ptám na správném místě. Mám alergii na pšeničnou mouku, pan doktor mi doporučil držet měsíc dietu od pšeničných výrobků, ale teď nevím, jaké pečivo mohu jíst. Koupila jsem si směs na chléb na bezlepkovou dietu, ale ten chléb obsahuje pšeničný škrob deproteinovaný. Nevím, co to znamená, nevím, jestli toto smím či ne. Stále je to pšenice kterou nemohu? Nebo má člověk alergii jen na lepek? Mockrát děkuji za odpověď. Hana
Dobrý den, alergie na pšeničnou mouku nemusí být jen na lepek, může být i na jiné bílkoviny (proteiny), které pšeničná mouka obsahuje. Sacharidy nejsou nositelem alergií, tedy škrob samotný (ani pšeničný) alergii nevyvolává. Problémem však může být jeho čištění, protože se získává z pšenice, která obsahuje všechny proteiny. Pokud by byl čištěn chromatograficky, neobsahoval by žádnou bílkovinu. Taková procedura je ale příliš drahá, takže se využívá jiného (chemického) způsobu, při kterém mohou v mouce zůstat stopy bílkovin. Alergie je reakce, kterou vyvolává i minimální množství látky, proto by bylo bezpečnější tuto mouku nepoužívat. Při bezlepkové dietě (ne alergii na lepek nebo pšeničnou mouku) malá množství (stopová) nevadí, ale při alergii ano.
- doc. MUDr. Pavel Kohout PhD.
Bezlepkové pečivo
Dobrý den, mohli byste mi, prosím, doporučit kvalitní náhradu chleba pro bezlepkovou dietu? Doposud jsem kupovala pufované chleby Racio nebo extrudované chleby Knuspi, ale dočetla jsem se, že mají vysoký glykemický index a nejsou tedy příliš zdravé. Vím, že je na trhu i spoustu chlebů klasicky pečených, ale po přečtení jejich složení mi na ně okamžitě přejde chuť. Zajímalo by mne tedy, jestli lze u nás koupit kvalitní bezlepkový chléb bez spousty přídavných látek a chemie s nízkým GI. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, je pravda, že pufované a extrudované výrobky mají vysoký GI a velmi rychle zvyšují hladinu krevního cukru. Informace o vhodnějších bezlepkových výrobcích najdete nejspolehlivěji v poradnách pacientských organizací. Zkuste http://www.celiac.cz/, http://www.bezlepkovadieta.cz/
Velmi cenné informace najdete také v knize Otázky kolem celiakie. Víte si rady s bezlepkovou dietou? Tuto knihu můžete zakoupit i v našem e-shopu.
- doc. MUDr. Pavel Kohout PhD.
Nafouklé břicho, problémy s trávením
Dobrý den, poslední dobou mám strašně nafouklé břicho, je mi těžko... prostě celkově problém s trávením. Je to velmi nepříjemné a už nevím co s tím... Jím celkem zdravě a piju jen vodu (minimálně 1,5l) + zelený čaj. Přesto mám nepravidelnou stolici (i 2 dny třeba nemůžu jít na velkou). Pak mě bolí břicho a připadá mi že mám o 10 kilo navíc... Jsem z toho už nešťastná. Snažím se spíš trochu zhubnout a břicho zpevnit. Ale s tímto problémem to vážně není jednoduché :-( Připadám si hrozně "tlustá" i když to třeba není vidět... Hlavně mě trápí to, že se cítím těžce, nafoukle a cítím skoro každý pohyb v břiše. Jsem potom protivná a nejradši bych pořád ležela, aby se mi břicho aspoň "natáhlo". Můžete mi, prosím, něco poradit? K doktorce se mi s tím moc nechce. Moc děkuji, Kateřina Holá (21 let, 54 kg, 155 cm).
Dobrý den, na vině by mohlo být nesprávné složení jídelníčku. Aby nedocházelo k těmto problémům, je potřeba udržovat zdravou střevní mikroflóru, tedy osídlení střeva správnými bakteriemi. Narušení mikroflóry může být způsobeno například užíváním antibiotik, častějšími průjmy nebo dlouhodobě špatným osídlením střev bakteriemi. Toto lze zlepšit důslednou kontrolou dostatečného přijmu vlákniny a probiotik. Doporučuji dostatečný přijem ovoce (cca 200 g/den), zeleniny (300 g/den), celozrnných obilovin a zakysaných mléčných výrobků s probiotiky (Activia apod. – min. 2x denně). Omezte příjem jednoduchých sacharidů (bílá mouka, cukry). Pokud by problémy neustoupily ani za několik týdnů, navštivte zcela jistě lékaře, tyto obtíže nejsou vůbec neobvyklé a nemusíte za ně vůbec stydět. Teoreticky možné jsou i další diagnózy, jako je celiakie, střevní záněty atd. U nich by výše popsaná změna jídelníčku neměla příliš velký efekt.
- Bc. Blanka Sekerová
Celiakie
Dobrý večer, už rok držím bezlepkovou dietu a chtěla jsem se zeptat na to, jak mám reagovat, když je na výrobku napsáno, že může obsahovat stopy lepku nebo že má velmi nízký obsah glutenu nebo je vyroben v závodě, kde se zpracovává lepek. A to se vyskytuje i na výrobcích kde je přeškrtnutý klas. Mám v tom dost velký zmatek a potřebovala bych poradit. Moc děkuji za odpověď. Eva
Dobrý den, zmatek v tom prozatím je, v současné době se výrobky rozdělují na přirozeně bezlepkové a bezlepkové. Přirozeně bezlepkové jsou výrobky, které obsahují gliadin v množství 1 mg/100 g výrobku, bezlepkové jsou ty, které ho obsahují více - tedy 5 mg/100 g výrobku. Mohou tedy obsahovat malé množství lepku, které by nemělo škodit pacientovi s celiakií, ale uvádí se proto, že při alergii na lepek by již mohlo i toto malé množství lepku vyvolat alergii.
Podle nařízení Evropské komise 41/2009 o označování potravin, by měly být potraviny rozděleny na potraviny bez lepku (množství 1 mg gliadinu (resp.2 mg lepku)/100 g výrobku), resp. potraviny s velmi malým množstvím lepku (5 mg gliadinu, resp. 10 mg lepku/100 g výrobku), nezávisle na jejich původu (zda jsou vyrobeny ze suroviny, která běžné lepek obsahuje či nikoliv).
Potravina, která obsahuje malé množství lepku by ale celiakem neměla být konzumována zcela volně, protože by mohlo dojít k překročení bezpečného množství, což je 10 mg gliadinu na den.
- doc.MUDr. Pavel Kohout,PhD.
DNA
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli hladina kyseliny močové, která byla 489 a po měsíčním užívání APO-Allopurinolu 1 tableta denně klesla na 402, je příznakem onemocnění dnou. Současně dochází i ke klidovým bolestem kloubů, kyčlí, ramen a prstů. Děkuji, Gazda.
Dobrý den,
dna je onemocnění, které vzniká působením kyseliny močové na ledviny a klouby. Samotné zvýšení hladiny kyseliny močové může být způsobeno více příčinami. Každopádně se hodnoty normalizovaly a to, zda jsou bolesti kloubů způsobeny z těchto důvodů nebo z jiné příčiny, musí říci lékař, který Vás vyšetřuje a léčí - to opravdu pouze písemným stykem není možné.
- doc.MUDr. Pavel Kohout,PhD.
Překyselení a ztučnění slinivky
Dobrý den, před necelými 4 roky jsem neprozřetelně podstoupil fundoplikaci žaludku, abych se zbavil překyselení. Ihned po operaci jsem začal mít neskutečné problémy bolesti, zejména pod pravým žebrem, které se stěhují do břicha. Vzali mi tak i žlučník. Prošel jsem dále v minulosti řadou vyšetření kolonoskopie, CT, magnetická rezonance, nesčetněkrát gastroskopie a naposledy v 7/2012 endosonografie. Výsledek je podezření na ztučnění slinivky. Můj subjektivní pocit je, že jakmile mi bylo provedena fundoplikace přesunula se kyselost dolů a začala mít vliv (dráždit) slinivku. Ačkoliv dodržuji dietu a beru Kreon/Pangrol mám problémy a není to k žití a jsem totálně psychicky na dně. Nevím, co mám pořádně jíst, protože doporučená potrava jako bílé pečivo nebo i piškoty, vánočka, marmeláda apod. mě dole překyseluje a trpím bolestí. Takže nevím jestli je to od překyselení nebo od slinivky. Navíc mám pořád určité problémy s polykáním s dle vyšetření má žaludek atypický tvar. Taky jsem pořád kysele zahleněný. Uvažuji (i s některými lékaři) o reoperaci tj. a rozvázání fundoplikace. Prosím o Váš názor (případně o doporučený jídelníček) za který předem děkuji. Poznámka: Měl jsem vloni i dobré cca půlroční období, kdy jsem kromě tučných věcí jedl téměř vše - v té době jsem měl však problémy nejdříve s klouby a poté s páteří - jakoby se překyselení přesunulo tam - poté, co odezněly, začaly zase problémy s bolestmi břicha.
Dobrý den, nevím, zda kromě náhrady pankreatických enzymů užíváte ještě jiné léky, neviděl jsem ani výsledky gastroskopie, koloskopie ani dalších vyšetření, tak je velmi těžké se k problémům vyjádřit. Nejsem si zcela jist, že by takto měly vypadat problémy při překyselování, či kyselém zahlěňování, což jsou spíše módní hity výživových poradců než skutečné choroby.
Každopádně by bylo vhodné si sepsat jídelníček a následně obtíže, které máte, aby se případně přišlo na nějakou souvislost s Vašimi obtížemi.
- doc.MUDr. Pavel Kohout,PhD.
Paleo dieta - reakce na článek
Petr Mára
Vzhledem k tomu, že se článek v Respektu týká i mého uzdravení pomocí změny stravování, pokusím se zareagovat a uvést některé body na pravou míru.
1/ Paleo je v principu dieta eliminační, tzn. předpokládá, že za posledních několik tisíce let se do naší stravy dostaly potraviny, které některým lidem mohu způsobovat zdravotní problémy (alergie / intolerance) - například obiloviny, mléčné produkty, cukr, luštěniny, umělé potraviny (to, co je prodáváno v supermarketech v krabičkách a má plno E), slazené nápoje a podobně. Naopak doporučuje ovoce, zeleninu, maso, vejce, ale i tuk. Nejde o VYSOKOBÍLKOVINOVOU dietu, to, jak si člověk namíchá svůj jídelníček je na něm a asi mi dáte za pravdu, že z výše uvedených potravin jste schopen získat jak dostatek bílkovin, tak sacharidů.
Nejde o to jíst jako pračlověk, jde o vyřazení potravin, které mohou škodit. Ale samozřejmě souhlasím s tím, že VYSOKOBÍLKOVINOVÁ dieta je nebezpečná.
2/ Konkrétně já jsem tuto dietu kombinoval s ketogenní dietu, kdy jsem omezil sacharidy na cca 50 gramů denně (z ovoce a zeleniny především). Tento postup je používán např. u léčení pacientů s epilepsií (kde pomáhá), nyní probíhají studie na využití u pacientů s Alzheimerovou nemocí.
V mém případě tedy šlo o dietu postavenou na větším množstvím tuků, průměrném příjmu bílkovin a minimálním příjmu sacharidů. Nikoliv o vysokobílkovinovou dietu.
3/ Výsledky mého snažení můžete najít zde:
http://petrmara.posterous.com/dva-roky-pote-lowcarbpaleo-experiment
http://petrmara.posterous.com/vysledky-18ti-mesicniho-lowcarbpaleo-experime
http://petrmara.posterous.com/paleo-lowcarb-hype-okolo
http://petrmara.posterous.com/paleo-dietaMým cílem není "nutit" lidi jíst jako já, spíše je inspirovat k zamyšlení nad tím, co jedí. A upřímně jsem trochu i čekal moment zamyšlení, kdy se lékař, který uvidí mé výsledky, pokusí zamyslet nad tím, jak se mi to povedlo, zda tento postup nemůže pomoci i dalším pacientům.
4/ Co se týče placebo efektu. Věřte mi, že posledních více než 15 let jsem věřil tomu, že problém je v mé hlavě a stres je hlavní příčinou. Zkoušel jsem psychoterapii, antidepresiva, meditace, jogu apod. Byl jsem součástí dvou studií na biologickou léčku, kde jsem mohl dostat i placebo a ničemu jsem ve svém životě nevěřil více, než právě biologické léčbě. I přesto po několika měsících přestala fungovat,
Kdyby byl placebo efekt opravdu tak silný, proč ho nepoužívají gastroenterologové na léčbu? Pokud bych si dokázal "vsugerovat" že dieta mé zachrání a již dva roky se zlepšuji ze situace, kdy jsem bral imunosupresiva, biologickou léčbu a kortikody do situace, kdy jsem téměř rok v remisi a bez všech těchto léků, proč by i to nestálo za prozkoumání?
Upřímně se nedomnívám, že více než dva roky mé tělo funguje jen díky placebo efektu. A na toto téma jsem měl několikrát diskuzi s mým gastroenterologem (centrum ISCARE), z jehož pohledu ulcerózní kolitida není nemoc způsobená psychicky/stresem. Ano, stres nemoc určitě zhoršuje, ale není tou hlavní příčinou. Tou je kombinace genetických předpokladů, prostředí a mikroflóra. A změnou stravy jsem změnil jako "prostředí", tak jsem samozřejmě ovlivnil i mikroflóru...
Mohu poprosit o studie, které se týkají placebo efektu?
5/ Strava u ulcerózní kolitidy opravdu nemůže být postavena na množství vlákniny. Věřte mi, že jako pacientovi, který tuto nemoc řešil řadu let, vláknina bylo to poslední, co mi pomáhalo. Naopak, běžná doporučení jsou jíst bezezbytkově.
Jen pro doplnění, mé vzdělání je ryze technické, nejsem doktor, ani výživový poradce. K celému problému jsem přistupoval tak, že jsem se jej snažil pochopit a experimentovat.
Pokud vy vás zajímali detaily, jsem vám k dispozici.
Pert Mára
petrmara.com
Vážený pane Máro,
nemám nejmenší důvod nevěřit v čistotu Vašich myšlenek a touhu pomoci stejně nemocným pacientům. Na druhou stranu musím uvést na pravou míru některé skutečnosti, které jste si spojil s dietou.
Pokusím se postupovat podle jednotlivých bodů, které jste uvedl a vysvětlit Vám svůj názor tak, jak bych Vám jej vysvětloval, pokud byste byl mým pacientem. S pacienty s idiopatickými střevními záněty - tedy Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou mám více než 20 leté zkušenosti, které se týkají jak každodenního kontaktu s nimi, tak práce v pracovní skupině pro idiopatické střevní záněty, který studuje literaturu, přednášky na evropských i světových fórech a podílí se na tvorbě doporučení pro Českou republiku.
Ad 1. Ve Vašich odpovědích nelze reagovat na jednotlivosti, protože si často protiřečí. Pokud mám svému pacientovi vysvětlit dietu, musím mu říci, jak by měla být složena, co by měl a co by neměl. Nelze tedy říci, že by si ji každý měl složit sám. My u našich pacientů vycházíme z jejich chuťových preferencí a z mého hlediska pacient, který je v remisi, má stejná doporučení jako zdravý člověk, tedy i pokud se týká vlákniny. Paleo dieta, tak jak je prezentována, je maso v neomezeném množství, ovoce, zelenina, podle toho, jak má pacient chuť a pohyb (nejlépe bez použití nářadí či fitness pomůcek). Jistě se shodneme na tom, že by pacienti měli dodržovat spíše méně rafinovanou dietu, tedy pekařské výrobky z celozrnné mouky, zeleninu a ovoce, omezit volné cukry - tedy sacharózu v bílém cukru i bílou mouku. Souhlasím, že si podle Vašeho pochopení Paleo diety může každý namíchat dietu, jakou uzná za vhodné. Na druhé straně je velkým nebezpečím, že omezení pekařských výrobků může být pochopeno jako neomezená konzumace bílkovin z masa a tuku. A to rozhodně správné není a proti tomu jsem se ohradil.
V potravinách, které uvádíte, mícháte nesrovnatelné věci. Zatímco alergie na bílkovinu kravského mléka je v dětství běžná, v dospělosti je to poměrně vzácná entita a pozitivita protilátek souvisí s poruchou střevní bariéry, nikoliv s alergií jako takovou. Pokud byste si udělal vyšetření protilátek proti hovězímu masu, vejci a tak dále v řadě IgG či IgA, měl byste ji v období relapsu onemocnění pozitivní.
Ad 2. Množství sacharidů kolem 50 g denně je již skutečně dietou, která není racionální, ale vysoce speciální dietou. Použití u pacientů s epilepsií a dalšími onemocněními centrálního nervového systému je založena na zela jiných fyziologických podkladech, tedy na změně mediátorů v mozku, pokud jej nutíme ke změně metabolismu typické při hladovění.
Ad 3. Čekal jste naprosto správně, že lékař, který se doví o takovýchto dietních opatřeních a úpravě stavu pacienta, se nad tím musí zamyslet. Věřte mi, že jsem to učinil, zamyslel jsem se nad tím, podíval se do dostupné odborné literaturu, zamyslel se nad patofyziologií, a následně se k tomu na stránkách Respektu a v televizi vyjádřil. Pokud bych měl pocit, že by tento postup pomohl mým pacientům, nijak bych se nestyděl jim ho doporučit.
Ad 4. Pane Máro, jsem opravdu velmi šťasten, stejně jako Váš gastroenterolog, pokud se Váš stav zlepšil a není třeba konzumace léků, které kromě svého účinku mají i nežádoucí účinky a možné komplikace. Neznám natolik Váš případ, abych věděl, jaké léky v současné době užíváte. Placebo efekt, nebo chcete-li podíl psychiky na udržení remise či vzplanutí choroby je obrovský, V zemích východního bloku byl tento efekt tak vysoký, že v placebo rameni při léčbě biologickou léčbou došlo ke zlepšení až u 30% pacientů, kteří dostávali placebo. Mé zkušenosti se závislostí stavu pacientů na rodinných, pracovních i osobních problémech by toho mohly být důkazem. Jen pokud byste si dal tu práci a zadal si tato klíčová slova - psychika a ucelrózní kolitida atd. na Google, vybral byste si práce na toto téma. Krásnou přednášku na toto téma měl v minulém roce docent Zbořil v rámci gastroenterologického kongresu. A placebo efekt nebo efekt psychiky na zlepšení či zhoršení Vašeho stavu není žádnou dehonestací choroby, natož jejím shazováním, ale jen logickým popsáním problému. I psychika dokáže změnit střevní mikrofloru. Každopádně mohla být změna střevní mikroflóry ve Vašem případě jedním z důvodů Vaší remise, možná množství a skladba zeleniny a ovoce, kterou jste zvolil, přivádí do Vašeho organismu takové množství vlákniny, jakou Vaše bakterie potřebují k tomu, aby produkovaly vysoké množství kyseliny máselné (butyrátu), která potom hojí Vaši sliznici tlustého střeva.
Ad 5. V tomto bodě je právě obrovský protimluv, dieta, jak ji popisujete, právě velkém množství vlákniny obsahuje, ať již rozpustné nebo v případě ovoce i zeleniny i nerozpustné, právě zelenina obsahuje velké množství nerozpustné vlákniny. Bezezbytková dieta je skutečně opatřením užívaným v relapsu onemocnění, ale rozhodně jejímu popisu neodpovídá Vás jídelníček.
Ještě jednou na závěr, přeji Vám plno zdraví, co nejdelší remisi, ale nemohu s Vámi souhlasit, že zvýšení podílu tuků a bílkovin na úkor sacharidů je vhodným postupem při léčbě ulcerózní kolitidy. Naopak výměna obilovin za sacharidy z ovoce a zeleniny, včetně velkého množství vlákniny, které obsahují, je postupem, proti kterému nic nemám, pokud se určí dávka bílkoviny, která je konzumována.
- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D
Fajčenie a UC
Dobrý deň,
v jednej Vašej knihe som čítal, že výskyt ulceróznej choroby sa často objavuje u ľudí, ktorí prestali fajčiť. U mňa to bolo presne tak. Dva dni potom, ako som prestal fajčiť, sa objavili moje problémy, ktoré lekár neskôr označil za UC. Chcem sa Vás spýtať, či si myslíte, že by mi pomohlo, keby som znova začal pravidelne fajčiť. (Predtým som fajčil približne 5 cigariet denne.) Ďakujem za odpoveď, Michal.
Dobrý den, není to tak jednoznačné, lékař může těžko radit, aby pacient začal kouřit. Pokud pacient s ulcerózní kolitidou kouří, nenutíme ho (na rozdíl od pacientů s Crohnovou chorobou) k tomu, aby přestal.
- doc.MUDr. Pavel Kohout,PhD.
Lněné semínko
Dobrý den, prosím o informaci, zda jsou nějaká rizika dlouhodobé užívání odvaru ze lněného semínka, např. snížené vstřebávání ostatních živit. Děkuji za sdělení, Roubová.
Paní Roubová, lněné semínko je rostlinným zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, je bohaté na draslík, železo, měď, hořčík a zinek. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, zlepšuje trávení a díky vysokému podílu vlákniny pomáhá bojovat proti zácpě. Jde tedy o potravinu, která je velmi hodnotná. Pro správné posouzení vašeho dotazu bych ale musela znát vaše další stravovací návyky a váš obvyklý jídelníček. Velmi těžko se posuzuje jedna potravina, vždy je vhodné přihlížet ke stravování komplexně.
- NT Lucie Růžičková
Chci přibrat na váze
Dobry den, chtěla bych poradit s tím, jak přibrat na váze? Měřím 164 cm, vážím 50 kg a je mi 22 let. Předem moc děkuji.
Dobrý den, BMI, neboli výško-váhový poměr skutečně ukazuje, že máte podváhu - BMI 19. Nevím, jak se stravujete nebo jestli nemáte nějaké onemocnění, které by nižší hmotnost vysvětlovalo. Bylo by dobré, kdybyste si zapisovala Váš jídelníček, který bych Vám zhodnotila. Po té bychom se domluvily, jak jídelníček obohatit a co přidat. Bez osobní schůzky to ale půjde jen ztěžka. Můžete se objednat do naší poradny k nutriční terapeutce na lucie.ruzickova@nutriservis.cz. První schůzka v naší poradně je zdarma.
- NT Lucie Růžičková
Kapsicin
Dobrý den, v posledních 2 letech jsem si oblíbil přidávat do jídla chilli koření, ať již kupované nebo z vlastní produkce. Je pravidelná, prakticky denní konzumace rostlinného alkaloidu kapsicinu zdraví škodlivá? Myslím tím pro sliznici jícnu, žaludku a střev nebo pro orgány jako jsou játra a slinivka břišní? Na internetu jsou popsány pouze pozitivní účinky na zdraví a léčebné účinky kapsicinu, negativní účinky jsem nikde nenašel. Je mi 65 let, byl jsem a jsem bez zdravotních potíží, léky beru jen na zvýšený cholesterol a mírně zvýšený krevní tlak, ale v rodině mezi nejbližšími mám úmrtí na rakovinu jícnu a tlustého střeva. To je hlavní důvod, proč dotaz směřuji k možnému vlivu na sliznice trávicí trubice a orgány játra a pankreas. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, ani já jsem nikde v literatuře nenalezla souvislost mezi kapsaicinem a poškozením jater či střev. Pokud máte v anamnéze rakovinu jícnu a tlustého střeva, je mnohem důležitější, aby byla pravidelně prováděna endoskopická vyšetření tlustého střeva a horní části trávícího traktu - tedy gastroskopie a koloskopie.
- NT Lucie Růžičková
Potravinové intolerance
Syn (7 let) velmi špatně roste, je i velmi hubený. Růstový hormon má na hraně - zatím bez léčby. Má velmi vysokou hodnotu Calprotectinu - cca 1800 a vysokou hodnotu IgE - cca 1300. Alergií netrpí. Může zánět ve střevě způsobit potravinová intolerance - na pšenici, kasein, laktózu, vejce? Vyšetření IgE potravin nic nepřineslo. IgG a IgA na mléko a vajíčka vyšetřené nemá. Děkuji.
Dobrý den, pokud je vysoká hladina kalprotektinu ve stolici, znamená to zánětlivé onemocnění střev. Podle obtíží, kterými syn trpí, by bylo ke zvážení podrobné gastroenterologické vyšetření, včetně koloskopie. Vysoká hladina IgE při nepřítomnosti projevů alergie by mohla znamenat i přítomnost parazitů. Každopádně je vhodné navštívit dětského gastroenterologa.
- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D
Odmítání ovoce a zeleniny
Dobrý den, nevím si rady s výživou 8 letého syna. Od malička odmítá ovoce a zeleninu v syrovém stavu (kromě jablka a banánu). Nikdy neochutnal ani kousek okurky, papriku při ochutnání vyzvrátil, k rajčeti si jen přičichne, o citrusových plodech nemluvě atd. Všechno co zkusil, byť v minimálním množství, mu vyvolává dávivý reflex. Bohužel se jeho strava omezuje na vařená jídla - to klidně sní i domácí rajskou (ví že je z rajčat) a pak jen křupky s mlékem nebo pečivo se sýrem či šunkou. Poslední dobou už nejí ani to jablko. Začíná se to projevovat na jeho postavě. Sportovně je docela obratný, je dobrý v plavání, chodí do sportovního kroužku, ale pravidelně hraje jen jako brankář ve florbale. Obavám se celkového nedostatku vitamínů, sice je občas nahradíme umělými, ale moc jim taky nedá. Problém je v nadměrném příjmu sladkých jídel a mouky, protože nic jiného nesní i kdyby měl hladovět. Dokonce mi teď už ani nesní jogurty, které dříve pravidelně snídal. Ve škole si taky vybírá jen to co má rád. Jak mám zabránit jeho obezitě, když nic pořádného nikdy nesní?
Dobrý den, domnívám se, že ten problém je již hlubší a vyžaduje odborné vedení. Obecně sladká chuť u dětí je velmi návyková a je velmi těžké děti přimět ke změně stravovacích návyků. Já sám bych doporučil zkusit příklad kamarádů - například oslava, na které sladké nebude (bude tam třeba jen ovoce nebo podobná jídla). Důležitý bude i Váš příklad ve stravování, možná že by pomohl i nějaký pobyt například na horách nebo v létě v přírodě, kdy by takováto sladká jídla nebyla k dispozici. Každopádně bych ale doporučil obrátit se na svého pediatra, případně na dětského gastroenterologa, který by možná Vašeho syna dokázal vést správnou cestou.
- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D
Stravování po odebrání ledviny
Dobrý den, mamince odebrali jednu ledvinu, neboť byla postižena velkým nádorem. Jaké je vhodné stravování v následujícím období, případně jakých potravin se vyvarovat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, záleží na tom, zda činnost druhé ledviny je zcela normální. Obecně je nutné vyvarovat se většího množství bílkovin, než je třeba, dostatečně pít, aby nedošlo k poškození ledviny dehydratací, tedy zejména při průjmových onemocněních, při léčbě diuretiky. Lékař by měl hlídat ledvinné funkce - hladinu močoviny, kreatininu a kyseliny močové.
- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D.
Problémy s trávením
Dobrý den, již pár týdnů mě trápí problémy s trávením, tedy těžko po jídle, nafouknuté břicho a křeče v břiše. Ráda bych se s Vámi poradila, co mám udělat, abych se problémů co nejdříve zbavila. Děkuji za odpověď, Karla.
Dobrý den, při těchto problémech byste se měla poradit se svým obvodním lékařem, který by vás měl dále odeslat na specializované pracoviště. Až po odborných vyšetřeních by bylo zřejmé, jaké máte onemocnění a následně i jak ho léčit.
Prozatím dodržujte tzv. šetřící dietu - šetřící trávicí trakt. Nejezte smažená jídla, luštěniny a další potraviny, které nadýmají, např. zelí, kapustu, cibuli, květák, papriky, okurky, hrušky. Vhodnější je kořenová zelenina - mrkev, celer, petržel nebo rajčata, zelené fazolky, jablka, citrusové plody. Nepoužívejte pikantní koření a dochucovadla, pepř, worchester, sójovou omáčku. Nejezte přepalované tuky, celozrnné výrobky, ořechy, semínka. Konzumujte bílé pečivo nebo obyčejný chléb, méně tučné mléčné výrobky, libové maso a libové uzeniny.
- NT Lucie Růžičková
Jídelníček při radioterapii pro rakovinu prostaty
Dobrý den, manžel je po operaci prostaty a nyní nastupuje na ozařování, které bude trvat asi cca 2 měsíce. Dostal instrukce, co nemá jíst a pít, ale nikde nemůžu sehnat nějaký jídelníček, co mu mám vlastně vařit, aby samozřejmě nezhubl. Nemá jíst celozrnné pečivo, cereálie, ořechy, zeleninu (hrášek, fazole, zelí, cibule, česnek, červená a zelená paprika, chřest, kedluben, ředkvičky), z ovoce - pomeranče, ananas, švestky, sušené ovoce. Pikantní a kořeněná jídla. Vzhledem k tomu, že se jedná poměrně o dlouhou dobu, potřebovala bych poradit ohledně výživy pro něj, aby měl dostatek vitamínu a minerálu atd. Předem děkuji, Ivana.
Dobrý den, z uvedeného onemocnění nevyplývá, proč je nutné vyloučit potraviny s větším množstvím vlákniny (slupky, zrníčka, kůrka) a potraviny nadýmavé. Pokud by šlo jen o onemocnění, které uvádíte a manžel nemá další přidružené onemocnění, které se týká střev, nevidím důvod, proč by mělo docházet k omezení ve stravě. Ale to je již na konzultaci s ošetřujícím lékařem. Manžel by měl mít pravidelnost v jídel v podobě 5 až 6 denních dávek: snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře (pop. i 2. večeře). Měl by jíst potraviny a jídla, která jsou dostatečně energeticky hodnotná. Neměl by upřednostňovat potraviny nízkotučné, ale minimálně polotučné, např. v sortimentu mléčných výrobků. Každé jídlo, které sní, by mělo být energeticky hodnotné. Do každého jídla lze přidat malý kousek másla pro zjemnění a zároveň pro zvýšení energetické hodnoty. Do pokrmů, do kterých se přidává mléko, je vhodné alespoň nějakou část zaměnit za smetanu, která má vyšší energetickou hodnotu, např. do bramborové kaše, do pudingů a omáček. Je třeba vždy využít dní, kdy bude mít manžel chuť k jídlu. Pokud dojde k nechutenství, je velmi vhodnou náhradou tzv. sipping, který nahrazuje část denní stravovací dávky. Dostanete ho v lékárnách pod různými názvy, v různých příchutích, buď k popíjení a nebo v krémové konzistenci. Zpravidla platí, že jeden kus tohoto přípravku nahrazuje polovinu jednoho hlavního jídla. Při snížené chuti k jídlu je vhodné podávat jídla, která chuť podporují, např. silný hovězí vývar, pivo apod.
- NT Lucie Růžičková