Správný jídelníček

Potřebujete se ujistit ve správném stravování a nevíte, na koho se obrátit? Neváhejte se nás zeptat a my vám odpovíme.

Zdravá strava a rakovina

Prosím, poraďte mi. Bojujeme s rakovinou tlustého střeva. Bylo mu doporučeno, že má jíst zdravě. Co to ale přesně znamená. Co je zdravé, přece nemusí být pro tuto nemoc vhodné. Jsem bezradná, nevím co mám vařit a jak, abych mu nakonec ještě víc neublížila. Jsem asi troufalá, ale prosím, mohli byste mi poradit správný, zdravý jídelníček s recepty? Budu rozhodně klidnější, když poradí odborník. Mnohokrát děkuji.

Dobrý den, ve hře je několik problémů, záleží na tom, zda je pacient odoperován, zda je léčen radio nebo chemoterapií atd. Každopádně - v akutní fázi doporučujeme spíše bezezbytkovou stravu - s rozpustnou vlákninou, později stravu pestrou, ve které může být i nerozpustná vláknina. Pokud se týká konkrétního pacienta, je lepší si přečíst spíše doporučení - v našem e-shopu si můžete koupit knížku Průvodce pacienta onkologickou léčbou, kde jsou všechny problémy podrobně zpracovány. Konkrétní jídelníček by Vám následně měla zpracovat nutriční terapeutka v nemocnici, kam docházíte. Ten by měl zohlednit chuťové preference pacienta a ne být pouze dogmatickým obecným doporučením.

- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D

Ozařování rakoviny prostaty

Dobrý den, prosím, zda je možné zaslat jídelníček při ozařování rakoviny prostaty. Děkuji.

Dobrý den, takový jídelníček neexistuje, postupuje se individuálně. Pokud se týká doporučení ohledně chemoterapie - doporučil bych Vám knížku Průvodce pacienta onkologickými nemocemi, na e-shopu Forsapi, kde je problematika nádorových onemocnění, chemoterapie a radioterapie a možnosti diety, resp. jak se chovat, co vyloučit, na co si dát pozor. Ta knížka je sepsána lékařkami a nutriční terapeutkou.

- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D

Jídelníček při ozařování tlustého střeva po operaci zhoubného nádoru

Prosím o informaci, jaké potraviny lze konzumovat při ozařování tlustého střeva po operaci zhoubného nádoru.

Paní Šudomová, po operaci nádoru v oblasti tlustého střeva je vhodné vybírat potraviny, které jsou bez slupek, zrníček a jadérek. Vyvarujte se luštěnin a zeleniny, která nadýmá. Jezte pravidelně v 5-6 denních porcích. Stravu připravujte tzv. šetřícím způsobem, který je šetrný k trávicímu traktu. Podrobný návod na přípravu stravy s omezením zbytků (nestravitelné vlákniny) s mnoha nápaditými recepty najdete v brožuře Dieta u pacientů se střevními vývody a po operaci střev (T. Skřička, P. Kohout, M. Balíková). Můžete si ji objednat na dobírku na adrese tereza.stejskalova@forsapi.cz.

- NT Lucie Růžičková

Jídelníček po operaci močového měchýře

Dobrý den, prosím o radu, jaký jídelníček upravit manželovi po odebrání močového měchýře a jeho vytvoření z tenkého střeva. /Zhoubný prorůstový nádor./ Děkuji.

Dobrý den, manžel by měl jíst vzhledem k diagnóze potraviny nutričně kvalitní, aby nehubnul a tím neztrácel svalovinu a sílu. Nejlépe by bylo objednat se do naší ambulance. Provedli bychom zhodnocení jídelníčku vašeho manžela a doporučili, jak stravu doplnit nebo změnit. Objednat se můžete na info@forsapi.cz

- NT Lucie Růžičková

Výživa zdraví

Dobrý den, mám cukrovku II. typu, léčba tabletami. Snídávám jogurt s vločkami. Dcera mi doporučila místo jogurtu tvaroh, že jogurt zvyšuje cukr. Je to pravda? 

Děkuji za odpověď. Petra

Dobrý den, jogurt obsahuje o něco větší množství sacharidů než tvaroh, i když není doslazovaný, obsahuje věší množství mléčného cukru - tedy laktózy. V běžném bílém jogurtu může být ve 100 g 5-9 g sacharidů, ve 100 g tvarohu to bývá kolem 3-4 g sacharidů. Ty je tedy pochopitelně třeba započíst do denní dávky sacharidů. Bílý jogurt s živými kulturami by ale do jídelníčku diabetika 2.typu měl rozhodně patřit, stejně tak jako tvaroh.

- doc.MUDr. Pavel Kohout Ph.D

Jídelníček při onemocnění slinivky

Dobrý den, moc bych Vás chtěla požádat o pomoc při sestavování jídelníčku. Momentálně se léčím s iritací pankreatu. Teď jsem ve stadiu pojídaní sucharů a přesnídávek. Zkouším rýžové vývary, ale mam problém se zaváděním další stravy. Chybí mi vitamíny a bílkoviny. Prosím nějaké tipy, eventualně jídelníček, co si můžu připravit. Děkuji, Martina.

Dobrý den, pokud by jste chtěla jídelníčky, máme knihu Dieta při nemocnění slinivky břišní, dieta pankreatická. Mohu Vám ji zaslat na dobírku, jsou tam konkrétní jídelníčky.

- Kristýna Pilařová

Dieta po zanoření stomie

Prosím o zaslání diety po zanoření stomie. Jsem objednaná k operaci v únoru, ráda by jsem věděla, do čeho jdu a co budu moc i jíst. Děkuji Křimská Františka, Karlovy Vary.

 Dobrý den, určitě Vám rádi zašleme brožuru Dieta u pacientů se střevními vývody a po operaci střev. prosím jen o zaslání Vaší adresy na email forsapi@forsapi.cz.

- Kristýna Pilařová DiS.

Zadržování vody v oblasti břicha a boků

Zdravím a prosím o radu. Pravidelně cvičím ve fitku a občas běhám. Postavu problémovou nemám. Jen mě trápí zadržování vody. Svaly mám zpevněné. Obézní nejsem (158cm/59kg). Pár cm přes břicho bych dolů potřebovala, i trenér říkal, že to není tuk. Chtěla bych vědět, čeho se vyvarovat. Děkuji.

Dobrý den, předpokládám, že jste zdravá, mladá žena a otoky tedy nejsou následkem nějakého onemocnění. 

K rozklíčování vašeho problému si musíte zodpovědět:
1) Jak je zadržování vody stanovováno? Je správně vyhodnocen výsledek z měřících přístrojů v posilovně? Aby byl otok patrný právě a jen na břiše není obvyklé. Pokud nejde o tuk, není to kožní řasa?
2) Kdy k zadržování vody dochází a jak velkému? Pokud jsou otoky (naměřené zadržení tekutin) v rozmezí + 1l tekutin, až 2l v případě menses, může jít o fyziologický stav, který je třeba přijmout.
3) Přijímáte dostatek tekutin? Obzvlášť v období veder, jaké máme za sebou v minulých měsících, může docházet k dehydrataci, kdy se tělo v tkáních snaží vodu zadržet. Kolik tekutin potřebujete si můžete spočítat takto: 
30ml x hmotnost v kilogramech v běžných podmínkách
40 ml x hmotnost v kg, ve vedrech, zvýšené potivosti, pobytu v klimatizovaných prostorách. 
Výsledek je v mililitrech. Pokud jej chcete v litrech, použijte koeficient 0,03 nebo 0,04.
4) Na nepatologickém zadržování vody se může podílet hormonální antikoncepce, přílišné solení = vysoký přívod sodíku, nízká konzumace ovoce a zeleniny = nízký přívod draslíku, časté močení nebo průjmy = zvýšené vylučování draslíku, dehydratace alkoholem nebo kofeinem.

Přirozenou regulaci tekutin v organismu podpoří:
- dostatečný pitný režim
-  omezení solení a používání instantních pokrmů
-  omezení konzumace sacharidů, které na sebe váží vodu
-  doplnění draslíku ze zeleniny (veškerá, včetně brambor), ovoce (banány, meruňky, třešně)
-  zvýšená konzumace močopudných potravin (okurky, petržel, celer, meloun), libeček, brusinky.
- dostatek vitamínu C a rutinu (pohanka), aby se zpevňovaly krevní vlásečnice

Dále lze ovlivnit množství tekutin:
- popíjením kopřivového a zeleného čaje, bylinných směsí k odvodnění organismu (těch, které jsou určeny k dlouhodobému podání).
- kvalitní manuální lymfodrenáží.

Pokud nepomohou uvedené rady a pokud je vaše zadržování vody nadměrné, je třeba vyhledat lékaře, protože zadržování vody se může vyskytovat u hormonálních onemocnění, onemocnění srdce nebo ledvin.

- Eva Elvíra Chocenská

Manžel má odstraněný nádor na plicích, na ledvině

Dobrý den, mám prosbu s níže uvedeným dotazem.

Manžel je nyní po poslední operaci nádoru plic. Prošel chemoterapii, nyní absolvuje ozařování, již 7 den. Má málo červených krvinek, užívá B komplex forte a Tardyferon. Prosím, jaká by byla pro jeho stav nejlépe prospěšná strava? Děkuji mnohokrát.

V první řadě se manžela zeptejte, na jaké potraviny a na jaká jídla má chuť. Je dobré vyhovět i jeho časovým požadavkům, a to obzvlášť, má-li nyní menší chuť k jídlu. Vždy je dobré rozvrhnout stravu do více denních jídel, dávat mu jídlo podle jeho požadavků i na menší talířky. Nemám informaci, zda-li váš manžel zhubl. Pokud ano, přidávejte do jídla na dochucení máslo, používejte na zjemnění smetanu, tím zvýšíte i energetickou hodnotu stravy. Nepoužívejte nízkotučné potraviny, minimálně polotučné. Smetanu můžete přidávat do omáček, polévek, bramborové nebo i do jiných kaší, do kakaa, pudingu, na zjemnění tvarohu. Lžičku másla můžete přidat prakticky do jakéhokoliv pokrmu těsně před podáváním. V období rekonvalescence je dobré myslet na dostatečný přísun bílkovin, které se nacházejí v mase, mléku a mléčných výrobcích. V případě, že manžel nemá chuť k jídlu, mohl by si nedostatečnou stravu doplňovat tzv. sippingem, který obsahuje všechny důležité látky - energii, bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerální látky. Lze ho koupit pod různými značkami a v různých příchutích v lékárnách. Pokud by váš manžel hubnul, je vhodné se spojit s nutriční terapeutkou v blízkosti vašeho bydliště, měli byste ji najít v nemocnici, kde byl váš manžel hospitalizován. V takovém případě by se měl nutričně propočítat a zhodnotit manželův současný jídelníček, porovnat s jeho nutriční potřebou a navrhnout konkrétní řešení.

- NT Lucie Růžičková