Potravinové doplňky

Zajímají vás informace o potravinových doplňcích jako jsou probiotika a další? Zeptejte se nás a my vám odpovíme.

Kyselina listová a těhotenství

Dobrý den, užívám týden kyselinu listovou 800 mg denně a mám dojem, že mi způsobuje řídké stolice. Jsem na počátku těhotenství. Lze tento vitamín nějak suplementovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dostatečná dávka je 600 ug, ale v prvních 3 měsících těhotenství je substituce kyseliny listové pomocí vitaminových preparátů nutná, protože množství kyseliny listové v běžné, byť pestré stravě, nemusí vést k prevenci vzniku poškození nervové soustavy plodu. 
Kyselina listová se vyskytuje v listové zelenině, játrech, droždí, některém ovoci - pomeranči a jeho šťávě, dále v fazolích apod.

- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.

Kvasinková a plísňová onemocnění a probiotika

Dobrý den, trpím na kvasinková a plísňová onemocnění, užívám probiotika, která mi snad pomáhají. Zkoušela jsem protikvasinkovou dietu s vyloučením cukrů, ale hrozně po ní hubnu. Má smysl jí držet? Taky mám zakázány plísňové sýry, což mi celkem vadí. Můžu jíst hermelín? Děkuji za odpověď, Jitka.

Dobrý den, pokuste se omezit jednoduché cukry, více vlákniny v potravě, probiotika. Rozhodně nemusíte vylučovat všechny sacharidy, plísňové sýry občas také můžete. Jde o to, jak Vás kvasinková onemocnění omezují, zda nemáte například léčbu imunosupresivy či kortikoidy.

- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.

Probiotika

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká probiotika zvolit pro pětileté dítě. Je vhodný Probiotic 12? Děkuji.

Dobrý den, s preparátem Probiotic 12 nemám osobní zkušenosti, nevím, zda s ním byly nějaké klinické studie. Je proto lépe používat vyzkoušené probiotické preparáty, navíc by bylo vhodné vědět, k jakému účelu pro dítě tato probiotika chcete použít.

- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.

Množství vitamínu D v rybím oleji

Dobrý den, zajímalo by mě, zda u doplňků s rybím olejem lze zjistit i množství vit. D (uvádí se pouze omega3, EPA, DHA aj., tak nevím zda lze z těchto údajů odečíst i množství vit. D nebo je zde obsažen v zanedbatelném množství). Děkuji za odpověď.

Dobrý den, rybí olej je přirozeným zdrojem vitamínu D, ale do některých přípravků se ještě další množství vitamínu D dodává. Pokud není na etiketě napsáno, kolik vitamínu D obsahuje, požadujte to po výrobci nebo dodavateli přípravku.

- NT Lucie Růžičková

Psyllium a zácpa

Zdravím, před časem jsem si problémy se zácpou vyřešila užíváním psyllia a ptám se, jak dlouho jej mohu brát. Obávám se toho, aby se mi pak zácpa znovu nevrátila. Zatím jsem si dávky upravila tak, že si psyllium přidávám do stravy jednou za dva dny. Děkuji

Dobrý den, psyllium je vlastně rozpustná vláknina z osemení Jitrocele indického. Jedná se o preparát, který vyrábí například firma ASP ve formě prášku či kapslí. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozpustnou vlákninu, nevzniká na ni návyk a situace se po jeho vysazení může vrátí maximálně do chvíle než bylo započato s jeho podáváním. Ideální je nalézt minimálně dávku, která ještě pomáhá.

- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.

Potravinové doplňky

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Z důvodu ochrany játry před léky jsem se dočetla o ostropestřci. Ve zdravé výživě mi byl doporučen olej z ostropestřce. V roce 2013 (karcinom vaječníků) a 2015 (karcinom na slezině) jsem prodělala chemoterapie. Vždy byly metastáze. Nyní se dočítám, viz.níže příloha, že by ostropestřec neměly užívat ženy s karcinomem dělohy a vaječníků. Nevím však, jak tomu mám rozumět, zda můžu nadále užívat ostropestřec či nikoli a proč. Jakému riziku se vystavuji. Děkuji za odpověď.

Příloha: Jsou známy nějaké vedlejší účinky Ostropestřce? Ostropestřec může způsobit průjem. Velmi zřídka může způsobit nevolnost, nadýmání, plynatost a žaludeční nevolnost. Ženy, které jsou těhotné nebo kojící by se měly vyvarovat použití ostropestřce mariánského. Pokud máte alergii na sedmikrásky, měli byste se také vyhnout ostropestřci mariánskému. Ostropestřec může způsobit vyrážku nebo alergickou reakci vedoucí k svědění. Vzhledem k tomu, ostropestřec mariánský mohou ovlivňovat účinky estrogenu, by se některé ženy měly této bylině vyhnout. To zahrnuje ženy, které mají Myomy nebo endometriózu. Kromě toho by neměly užívat ostropestřec mariánský ženy s karcinomem prsu, dělohy a vaječníků.

Dobrý den, není jasné, jakou léčbu na karcinom ovarií (vaječníku) dostáváte. Ostropestřec může ovlivnit hladinu hormonů - estrogenu, léčba rakoviny může být založena na ovlivnění estrogenní aktivity. Proto se ostropestřec nedoporučuje.

- doc MUDr. Pavel Kohout Ph.D.