Diety a nadváha

Zajímají vás informace ohledně diety a nadváhy? Například léčba Warfarinem, obsah vitaminu K a další. Neváhejte se nás zeptat a my vám odpovíme.

Nadýmání a bolesti

Dobrý den, můj manžel dlouhodobě užíval Biseptol (cca 2 měsíce na moč. měchýř). Bohužel od té doby má dost velké zažívací problémy, nadýmání, bolesti v pravém podžebří. Má nadváhu asi 15 kilo. Prosím o radu, co s těmi zažívacími problémy a ještě prosím, zda byste nevěděl o obezitologické ambulanci Praze 5 nebo 6. Děkuji moc za laskavost. S pozdravem Renata T.

Dobrý den, domnívám se, že by bylo třeba, aby Váš manžel navštívil gastroenterologa (odborníka na choroby trávicího traktu), který by s ním provedl anamnézu a podle výsledků i nutná vyšetření. Problémy mohou být způsobeny změnou mikrobiální flóry v tlustém střevě po léčbě antibiotiky, mohou být způsobeny i jinou příčinou. Poté, až se vyřeší tyto dyspeptické obtíže, by měla přijít na řadu nadváha.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Warfarin

Dobrý den, FZV IKEM Praha mi doporučil obrátit se na Vás s tímto dotazem. Při léčbě Warfarinem mi lékař striktně zakázal pít všechny bylinné čaje mimo černého s odkazem na koagulaci. Při rozborech složení čajů jsem nezjistil podstatné příčiny proč tak činí. Na průkazce je uveden čaj kopřivový. Čím mohou čaje koagulaci ovlivňovat, když K vit. je ve vodě nerozpustný? Může čaj vyvolat reakci k rychlejšímu vstřebávání K vit. s již pozřené potravy zapité čajem a ovlivnit test INR? Bylinné čaje jsem pil při nachlazení jako podpůrnou léčbu. Nikde jsem nenalezl fundované vysvětlení. Mám za to, že by to zajímalo ne jen mne. V příbalovém letáku Warfarinu Orion jsou uvedeny lístky zeleného čaje a v závorce poznámka (ale ne čaj). Děkuji za odpověď, s pozdravem R. Vrtílek.

Dobrý den, děkuji Vám za pěkný dotaz. Je pravda, že listová zelenina a další listy (například zelené lístky čaje) obsahují vitamin K. Jen ojediněle bylo prováděno měření hladiny vitaminu K v eluátu. Vitamin K je rozpustný v tuku, do vody se ale určité množství může dostat v nerozpuštěné formě. Pokud se týká jednotlivých čajů, neměl by být rozdíl. Nalezl jsem jednu práci z roku 2005, která sledovala množství vitaminu K v lístcích čaje a v jeho nálevu. Zatímco v listech zeleného čaje byla hladina vitaminu K vysoká, v nálevu byla velmi nízká. Pokud jedná o scezený čaj, nemělo by být množství vitaminu K zásadní a pít ho můžete.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Chronická podvýživa

Prosím o pomoc při sestavení jídelníčku pro pacienta s chronickou podvýživou. Všude jsou jen pro léčbu obezity, ale tento opačný extrém nikde není. Nebo mi prosím poraďte stránky, kde se o této nemoci dočtu víc. Děkuji

Dobrý den, neexistuje jednotný jídelníček pro pacienta s chronickou podvýživou. Vždy záleží na tom, čím je podvýživa způsobena, zda se jedná o prosté hladovění (u pacientů, kteří jedí méně, mají bolesti břicha při jídle apod) nebo se jedná o stresem způsobenou podvýživu (například u zánětlivých onemocnění, u nádorů). Vždy je nejdůležitější vyřešit příčinu, která k podvýživě vedla, podle toho je nutné zvolit i dietu (jinak je tomu u pacientů s cukrovkou, jinak u pacientů se žlučníkovými obtížemi). Poté je nutné vypočítat energetickou potřebu a schopnost pacienta konzumovat běžnou stravu. Pokud nestačí úprava diety, která je plně v kompetenci nutričních terapeutek (dříve dietní sestry), je nutné přidat přípravky enterální výživy - buď vhodné k popíjení (sipping) či aplikované nasojejunální sondou či cestou perkutánní gastrostomie. 
Je tedy nutné mít více informací o chorobě, která u dotyčného k podvýživě vedla. 

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Jídelníček po onkologické léčbě

Dobrý den, měla bych prosbu - mám příbuznou po onkologické léčbě a nemůže za boha do sebe dostat dostatek jídla - je jako lunt. Chtěla bych, prosím, moc poradit co s tím. Tvrdí, že má vodu v žaludku a že se jí tam nic nevejde. Díky moc za radu, s pozdravem Anděla.

Dobrý den, z Vašeho dotazu nevyplývá, jakým onkologickým onemocněním Vaše příbuzná trpí, zda je pro něj typické zhubnutí, zda je typické pro chemo či readioterapii, že při ní dochází k nechutenství či zvracení, případně nevůli. Pokud není schopna konzumovat běžnou stravu, je možné použít potrsvinových doplňků - to znamená doplňkové enterální výživy - napříkad Nutridrink apod. V každém případě by společně s lékařem měli najít společně cestu, která by jí umožnila přibrat - ať již léčba nechutenství, nucení na zvracení, nebo potravinové doplňky - doplňkovou enterální výživu.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Negativní transglutamináza IgA

Dobrý den, prosím sdělte mi, zda je-li člověk na bezlepkové dietě a tedy do těla nevstupuje lepek, mají být hodnoty protilátek proti tkáňové transglutamináze nulové? Pokud nejsou (ale jsou negativní), znamená to, že konzumuji nadlimitní množství lepku? Děkuji za odpověď, Jan Filip.

Dobrý den, domnívám se, že by bylo třeba, aby Váš manžel navštívil gastroenterologa (odborníka na choroby trávicího traktu), který by s ním provedl anamnézu a podle výsledků i nutná vyšetření. Problémy mohou být způsobeny změnou mikrobiální flóry v tlustém střevě po léčbě antibiotiky, mohou být způsobeny i jinou příčinou. Poté, až se vyřeší tyto dyspeptické obtíže, by měla přijít na řadu nadváha.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Alergie

Dobrý den, máme zjištěnou alergii (nikoliv celiakii) na pšeničnou, žitnou a ovesnou mouku. Jaké mouky mohu používat? Vadí proso, pohanka, špalda? Můžeme používat škrob a jaký? Děkuji mnohokrát za radu.

Dobrý den, otázkou je, zda testovali i ječmen či další obilniny a pseudoobilniny. Pokud je tento výčet definitivní, můžete proso, pohanku, kukuřici, rýži a mouky z nich vyrobené, špaldu ne, to je pšenice.

Pokud se týká škrobů, je pro Vás bezpečný bramborový či kukuřičný, škrob pšeničný by musel mít certifikát čistoty, tedy to, že je bezpečně zbaven všech bílkovin.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Vitamin K

Dobrý den, chtěla bych zeptat - moje babička má tu knížku Dieta při Antikoagulační léčbě a potřebovala by vědět kolik "káčka" je v dýni a červené řepě a kolik mikrogramů může denně sníst? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, dýně patří k potravinám, jejichž příjem je nutné kontrolovat - obsahuje ve 300 gramech (předpokládaných na 1 dávku) kolem 35 ug vitaminu K, červená řepa patří k potravinám s nízkým obsahem vitaminu K, není tedy nutné její příjem kontrolovat. 

Bezpečná denní dávka vitaminu K se udává kolem 50 - 300 ug denně, proto je tedy potravina s vyšším obsahem než 20 ug/dávku kontrolovat.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Dieta při onemocnění slinivky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká kniha, či brožura o dietě při rakovině slinivky břišní, hlavně konkrétní recepty, co jíst po operaci. A moje 14 letá dcera má ulcerozní kolitidu, tak případně nějaké recepty vhodné pro ni a zda je možné si je někde bezplatně stáhnout, nebo objednat a koupit. Moc děkuji za pomoc, s pozdravem P. Forejtová.

Dobrý den, pokud se týká ulcerózní kolitidy, je to jednoduché, v naší edici vyšla kniha Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, kde jsou informace a recepty na jídla, která pacienti s ulcerózní kolitidou v různých stadiích mohou. 

Pokud se týká rakoviny slinivky břišní, taková samotná knížka nevyšla, v naší edici ale vyšly následující knížky - Dieta u onemocnění slinivky břišní a Průvodce pacientů onkologickou léčbou, můžete se na anotace podívat na e-shopu Forsapi.

- doc MUDr. Pavel Kohout PhD.

Obsah vápníku v květáku

Dobrý den, můj dotaz je asi spíše okrajový (možno-li). Zajímalo by mě, kým a jak jsou zjišťovány hodnoty živin aj. látek v potravinách - mezi různými tabulkami jsou občas dosti značné rozdíly. Konkrétně by mě zajímalo, zda ve 100g květáku je 22mgCa nebo 205mgCa (eventuálně i u brokolice 56mgCa nebo 105mgCa). Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den, máte pravdu, že se hodnoty živin v různých tabulkách od sebe liší. Program Nutriservis, který nabízí firma Forsapi, využívá databáze Výzkumného ústavu potravinářského v Bratislavě. Množství vápníku: brokolice 105 mg, rozmezí je od 80 mg do 130 mg, květák 37 mg, rozmezí je od 13 mg do 175 mg.

- NT Lucie Růžičková