Cholesterol a jiné problémy

Zajímají vás informace o cholesterolu a nebo případně i jiných problémech? Neváhejte se nás zeptat a my vám odpovíme.

Nutriční terapeut pro Crohnova choroba

Dobrý den, moc vám děkuji za tak rychlou odpověď. Pokud byste věděl o nutričním terapeutovi v Nymburku, budu vám vděčná za kontakt. Jinak se pokoušíme zajistit další vyšetření k potvrzení nebo vyloučení Crohnovy nemoci na některé Pražské klinice, kde by mohla být i šance poradit se o dietě. Nevím ale, kdy se nám to podaří, takže do té doby využiji vaše rady. Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Petra

Dobrý večer, myslím, že v případě Vašeho přítele je nutná komplexní péče. Podle všeho se nejspíše o Crohnovu chorobu jednat nebude, může se však jednat o komplikaci celiakie (tzv. ulcerativní jejunoileitidu), která je způsobena dlouhodobě neléčenou celiakií. Důležitá je také komplexní nutriční péče - ne jen dieta, ale i případné zavedení sondy a aplikace enterální výživy sondou. 

Na Vaši konkrétní žádost - pokusím se zjistit, zda je v okolí Nymburka nutriční terapeutka.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Duhringova choroba

Dobrý den, mému příteli (40let) byla před několika lety diagnostikována Duhringova choroba a protože neměl, kromě vyrážky, žádné obtíže a také nebyl dostatečně informován, nedodržoval bezlepkovou dietu. Letos v září začal mít zažívací potíže, které se postupně zhoršovaly. Poslední 2 měsíce měl bolesti břicha a teploty. Po gastroskopii vyš.s biopsií mu potvrdili Celiakii typ3b-3c. Přešli jsme na totální bezlepkovou dietu, ale protože už nechtěl skoro vůbec jíst, tak stále hubnul (z 98 kg na 74 kg). Nepomohl ani pobyt v nemocnici, když se bolestí složil. Byl týden na kapačkách a když mu začali dávat jídlo, tak mu nosili "housky"?! A i když jsem "poučila" nemocniční dietoložku, nic se nezměnilo. Byla jsem tedy ráda, že ho na Vánoce propustili domů, ale i když jsem si bezlepkovou dietu nastudovala, tak nevím, jaké jídlo je vhodné, aby mu nedráždilo střeva, protože bolesti přetrvávají (mají podezření na CROHNA), ale aby konečně přestal hubnout. Nakoupila jsem Nutridrinky a Fortimel, ale co dál? Prosím poraďte. Děkuji za odpověď, Petra.

Dobrý den, stav, který popisujete, je složitý. Pokud není Váš přítel schopen tolerovat bezlepkovou dietu, bylo by vhodné, alespoň na počátek poskytnout mu domácí enterální výživu - to znamená zavést sondu a její cestou aplikovat to, co není schopen sníst. Pokud se týká diety, začíná se většinou rýžovou kaší, která je vařená s vodou, protože při těžkém postižení střeva často pacienti netolerují mléčný cukr, postupně se pokusit přejít na kaši kukuřičnou, případně bramborovou, ovocné přesnídávky. Bylo by vhodné konzultovat jídelníček s nutriční terapeutkou, která ale bude vědět, o co kráčí, housky (pokud nejsou bezlepkové) jsou skutečně absolutní nesmysl. Záleží na tom, kde bydlíte, abychom Vám poradili, na koho se obrátit ve Vašem okolí.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Karcinom močového měchýře

Dobrý den, můj otec je tři roky po operaci karcinomu močového měchýře, který mu byl odebrán a byl vytvořen nový měchýř pomocí plastiky tenkého střeva. Dodnes má trávicí potíže, hlavně nadýmání, které vypadají jako obstrukce střeva. Prosím o radu čeho by se měl při jídle vyvarovat a jak upravit jeho stravovací režim. Děkuji za odpověď, s pozdravem Kristina Seidlová.

Dobrý den, nejprve je nutné zjistit, zda je nějaký problém na tenkém nebo tlustém střevě, zda tam není zánět nebo nějaké zúžení. Jinak obecně platí, že je vhodné omezit nestravitelnou vlákninu a alespoň přechodně vyzkoušet efekt bezezbytkové diety.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Cholesterol

Dobrý den, je mi 67 let, měřím 170 cm a vážím 95 kg. Ve 30 letech kdy jsem vážil 68 kg mě zjistili zvýšený cholesterol a od té doby užívám léky. Hladina 5,96 i když se nejím žádně tučné potraviny.V roce 1998 mě zjistili žaludeční vřed žaludku a dvanáctníku a od té doby mám překyselení žaludku a občasné záněty. Snažím se hubnout a i když jsem přesvědčená, že jím docela zdravě tak se mě to nedaří. V červenci jsem podstoupila hysterektomii a v září jsem dostala plicní embolii a jsem na Warfarinu. Vůbec nevím jak budu vypadat když podle nemocnice musím kromě kořenové zeleniny vynechat zeleninu jako zelí, květák, salát brokolice což jsou moje nejoblíbenější. Když jsem při odchodu z nemocnice žádala zda by mě nemohli sestavit jídelníček v návaznosti na mé choroby tak řekly, že ne. Měla bych prosbu zda by bylo možné sestavit jídelníček aby to šlo dohromady warfarin, cholesterol, žaludek a hubnutí. Jsem z Hradce Králové. Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den Eva

Dobrý den, není pravda, že byste měla zcela vynechávat tyto druhy zeleniny, které popisujete. Dieta při užívání Warfarinu je často velmi zjednodušována. Jde hlavně o to, abyste se vyvarovala vysokým jednorázovým dávkám vitamínu K, který je v některých druzích zeleniny. Vhodný jídelníček najdete v knize Dieta při antikoagulační léčbě, kterou si můžete zakoupit přímo na našich stránkách v sekci Nutrilitera. Co se týká hladiny cholesterolu, nejde jen o to, přijímat co nejméně tuku, ale hlavně se zaměřit na omezení másla, tučných mléčných výrobků, vnitřností a tučných mas. Naopak zařazujte denně olivový olej, 2x týdně rybu (možno i tučnější druh – losos, sleď, makrela – ne uzená!), velmi důležitý je dostatečný přísun vlákniny. Právě proto byste neměla striktně omezovat zeleninu a ovoce. Pečivo zařazujte celozrnné, pomoci Vám mohou i doplňky stravy jako Lepicol – také ho můžete zakoupit v našem e-shopu. Upraví Vaše trávení. Překyselení žaludku je ovlivněno hodně stresem, ale také konzumací jídel smažených, kořeněných, kynutého pečiva. Vyhněte se jim.

Pokud byste měla zájem o sestavení vzorového jídelníčku „šitého na míru“, prosím, zkontaktujte mne na e-mail: blanka.sekerova@forsapi.cz.
Bude asi ale nutné udělat podrobnější nutriční anamnézu. Pokud je pro Vás problém přijet do Prahy, napište nám, pokusíme se Vám najít vhodnou nutriční terapeutku v Hradci Králové.

- Bc.Blanka Sekerová

Operace žlučníku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat v lednu jsem podstoupil operaci žlučníku a mám do teď problémy s trávením cítím se pořád nafouklý a co se týče stolice, nevím, zda to je v normě po ránu jít 5x? Prosím vás o radu jakou stravu jíst aby se to vše spravilo a šla zase váha dolu, od ledna jsem nabral asi 11 kg, snažím se je dostat dolů ale moc mi to nejde. Děkuji

Dobrý den, po operaci žlučníku (nutno vědět jaké) jsou dočasné potíže s trávením velmi obvyklé a je nutné přizpůsobit dietu tak, aby nebyl trávící trakt přetěžován (není schopen strávit větší množství tuku). Časté defekace po ránu mohou mít spojitost s tímto problémem, obzvláště je-li Vaše stolice mastná. Co je však zvláštní, je přibývání na váze. Při neschopnosti trávit a vstřebávat tuk dochází spíše k hubnutí. Domnívám se proto, že Vámi popisovaný problém může nemusí mít souvislost se žlučníkem, ale může jít o dráždivý tračník, při kterém jsou opakované ranní průjmovité stolice typické (tzv. ranní debakly). Ve Vašem případě by bylo dobré pro rozluštění těchto možností navštívit poradnu výživy osobně. Pokud nemáte ve své blízkosti žádné takové pracoviště, napište na info@forsapi.cz. Nutriční terapeutka Vám po osobní konzultaci doporučí jídelníček, který by měl vést k redukci hmotnosti a eliminaci zažívacích potíží.

- Bc. Blanka Sekerová

Hlasité říhání

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, jak odstranit hlasité říhání? Myslím, že jím normálně a že nehltám a nepolykám při jídle vzduch. Navíc mě to trápí spíš o hladu. Nemyslím, že mám něco se žaludkem, akorát trpím nechutenstvím. Mohli byste mi poradit něco na to krkání? Děkuji

Dobrý den, na rozdíl od Vás se nedomnívám, že horní část vašeho trávicího traktu nemusí být postižena. Může se jednat o brániční kýlu nebo o tzv. refluxní oesofagitidu. Pokud se týká hlasitého říhání, lze toto vůlí ovlivnit a "vypustit" vzduch tiše a decentně. V každém případě by bylo vhodné navštívit gastroenterologa, který by měl zvážit provedení gastroskopie - to znamená vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku ohebným přístrojem, umožňujícím přímý pohled.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Jícnový reflux

Dobrý den, několik let jsem chodila na plicní s dráždivým hlavně nočním kašlem. Užívala jsem kvanta inhalátorů, léků, včetně kortikoidů. Náhodně mě úplně jiný doktor naštěstí poslal na vyšetření s jícnem. Byl mi zjištěn jícnový reflux. Takže jsem prakticky bez léků, jen na noc si beru na žaludek Helicid 20. Stačí mi večer nebo později odpoledne se nepřejídat a nejíst tučná nebo sladká jídla. Přesto nedokážu odolat sladkému. Taky bych potřebovala něco zhubnout. Mám vyhřezlou plotýnku, takže i cvičení musím opatrně. Obvodní lékařka mi říká, že když jícen dobře nedovírá, tak - snad z žaludečních šťáv může v jícnu vznikat nádor a radí mi operaci. Jaký na to máte názor?

Dobrý den, Váš dotaz je komplexní a dokumentuje záležitost, která není vždy doceněna - refluxní oesofagitida, to znamená zánět jícnu způsobený refluxem (návratem) žaludečního obsahu do jícnu, může vyvolat i kašel, především dráždivý, tak jak se to stalo Vám.

Léčba refluxní oesofagitidy zahrnuje jak režimová opatření (zhubnutí, úprava jídelníčku), tak medikamentózní léčbu. Pokud se týká chirurgické léčby, zůstává vyhrazena pro pacienty s těžko léčitelnými obtížemi, pro pacienty mladé, kteří by zvažovali dlouhodobou léčbu. Dlouhodobé dráždění této oblasti pochopitelně může vést ke vzniku dysplázií, což jsou změny v buněčné struktuře i ke vzniku nádoru, zvláště pokud by takový stav trval dlouhodobě.

V nakladatelství Forsapi vyšla knížka: Onemocnění jícnu, vředová choroba žaludku a dvanáctníku. Zakoupit ji můžete v e shopu  na našich stránkách za 182,- Kč.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Velmi časté krkání - říhání

Dobrý den, můj manžel neustále krká, je to velmi nepříjemné. Nemůžete mu doporučit něco, aby se situace alespoň zlepšila? Děkuji 

Dobrý den, nejdůležitější je zjistit příčinu těchto obtíží, což dle mého názoru vyžaduje vyšetření gastroenterologem a vyloučení onemocnění přechodu jícnu a žaludku To lze provést nejlépe gastroskopickým vyšetřením.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Celiakie a alergie na mléko

Dobrý den, před 4 roky mi byla zjištěna celiakie a alergie na mléko. V té době jsem vážila 53 kg a při mé výšce 164 cm, jsem vypadala normálně zdravě. Od té doby co držím dietu jsem se dostala na 64 kg a nemůžu zhubnout. Zhoršila se mi celulitida a mám zvýšený cholesterol. Přitom jím méně než dřív, jím pravidelně a snažím se cvičit. Chtěla bych se zeptat, proč tomu tak je a zda nemáte nějakou radu jak snížit v takové situaci váhu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste o celiakii nevěděla a jedla jste běžnou dietu s obsahem lepku, Vaše tenké střevo bylo poškozeno zánětem, ztrácela jste bílkoviny. Proto jste jedla více, než nyní. V současné době došlo ke zhojení sliznice, takže Vaše sliznice vstřebává všechny živiny správně, Vy proto přibíráte. Bylo by vhodné s nutričním terapeutem rozebrat Vaší dietu, její kalorickou hodnotu a podle toho ji případně upravit. S výběrem nutričního terapeuta Vám poradí na www.nutriservis.cz.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Komplikace diabetu a jícnu

Ráda bych získala nějaké vzorové recepty na kašovitou dietu při stenóze jícnu s komplikací diabetu. Kam se obrátit? Děkuji za radu, H. Kohoutová.

Dobrý den, doporučuji zakoupit knihy Onemocnění jícnu, vředová choroba žaludku a dvanáctníku a Diabetes mellitus čili Cukrovka, dieta diabetická.

Nebo napište, zda máte zájem o konkrétní poradenství. Naše poradna výživy se nachází na Praze 4, Lukešova 24. Pracují zde nutriční terapeutky (dietní sestry) věnující se výživě při různých onemocněních. Můžete si nechat sestavit jídelníček nebo edukovat dietu pro tuto kombinaci onemocnění. V příloze zasílám ceník služeb.

- Bc. Blanka Sekerová

Výskyt kyseliny močové v krvi

Dobrý den, prosím o informaci, zda se již jedná o dnu, při výskytu kyseliny močové v krvi s hodnotou 364, nebo zda je to zatím jen varovný příznak. Děkuji

Dobrý den, tato hodnota je zcela v mezích normy.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Operace střeva a nadváha

Dobrý den, mám jeden problém jsem po operaci 3 roky střev hnilo mi střevo a sbírala se mi tam voda a tak mi kus ustřihli a vysáli mi vodu. Měsíc jsem to měla v pořádku a po měsíci mi začaly znova ale jiné, nebolí to, ale tlačí mi to na bránici a nemůžu normálně dýchat. Co sním nebo čeho se napiji, tak mám nafouklé břicho a jednou mě to tlačí pod levým prsem a přesunuje se to pod pravé prso a někdy až do jícnu. Chtěla bych zjistit, jaká je to příčina a chtěla bych ji odstranit. Jsem žena 27 let váha 72 kg a výška 158 cm. Asi vidíte, že mám zvýšenou váhu a nemůžu zhubnout. Je to velice deprimující pro mě můžete mi pomoct.

Dobrý den, je nutné vyšetření u lékaře, včetně vyšetření žaludku gastroskopem, dále UZ břicha, rozbor jídelníčku a podobně. Také nevím, jaká choroba způsobila to, že Vám museli odebrat část střeva (například Crohnova choroba ?), podle toho upravit léčbu.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Odstraněný žaludek a výživa

Dobrý den, jsem po operaci vzatí celého žaludku a potřebují abych nezhubl a měl všechny vitamíny a minerály v sobě a ještě něco na uklidnění nervů a potřebuji přibrat na váze. Děkuji za kladné vyřízení, Petroš.

Dobrý den, nepochopil jsem zcela Vaší otázku, zda potřebujete jídelníček, nebo radu nutriční terapeutky. V každém případě, pokud máte odstraněn celý žaludek, je většinou nutné přidávat kyselinu solnou (kyselina, kterou běžně máte v žaludku), aby se zlepšilo vstřebávání železa, stejně tak žaludek tvoří jednu ze součástí vitaminu B12, ten je většinou také třeba přidávat. Strava by měla být podáváno často po malých dávkách, podle toho, zda budete hubnout či nikoliv, je třeba manipulovat s množstvím cukrů a tuků, případně přidat doplňky umělé výživy.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Nadýmání a hlasité škvrkání ve střevech

Dobrý den, manžel trpí průjmy a nadýmáním, taky hlasitým škrkáním ve střevech. Je diabetik, ale snaží se zdravě jíst. Můžete mi poradit co pro zlepšení jeho potíží.

Dobrý den, je velmi obtížné poradit s tak malým množstvím informací, které od Vás mám. U pacientka s cukrovkou se může jednat o postižení nervů střeva a zpomalením pohybů střevních - tzv. peristaltiky. Existuje mnoho možností, které mohou Vámi uvedený stav způsobit - od dietních (například velké množství vlákniny či luštěnin), přes různé choroby - žaludku, střeva, břišní slinivky apod., infekce apod. Měl by se pokusit domluvit se svým diabetologem, případně vyhledat pomoc lékaře trávicího traktu - gastroenterologem.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Zvýšená hodnota kyseliny močové

Dobrý den, moje dcera (12 let) má opět zvýšenou hodnotu kyseliny močová, už jednou to měla něco přes 300, teď je hodnota 480. Doporučili nám dietu, ale podle hodnot obsahů purinů v potravinách nevím co a jak dál? Můžete mi poradit jak a co, např nevím kolik purinů je vhodné sníst denně atd.. Děkuji.

Dobrý den, o obsahu purinů v dietě se můžete dočíst v knížce, kterou vydalo naše vydavatelství a kterou si můžete objednat přes naše webové stránky (Dna - nemoc králů). Bylo by také vhodné přijít na příčinu zvýšené hodnoty purinů u Vaší dcery a podle toho případně léčit, snížit tvorbu purinů pomocí alopurionolu (Milurit)ú. To Vám již musí doporučit Váš lékař.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Akutní pankreatitida

Mám 3 měsíce po operaci žlučníku s následnou akutní pankreatitidou. Můžu jíst klíčky řeřichy, vojtěšky, munga a jiné? Můžu jíst řeřichu a pohanku? Děkuji

Dobrý den, záleží na tom, zda máte či nemáte následky tohoto onemocnění v současné době, na tom, jak těžká byla akutní pankreatitida. Obecně tyto potraviny spíše nevyvolávají tvorbu a vyměšování žluči a pankreatické šťávy, proto budou.-li dobře upraveny, není problém je požívat.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Celiakie

Priznaky syndromu drazdiveho tracniku jsou temer stejne jako u celiakie. Jak je mozne je od sebe odlisit a rozpoznat ze se jedna skutecne o celiakii? Bude stacit biopsie na GIT odbranim vzorku z dvanactniku? Dekuji

Dobrý den, nestačí jen samotná biopsie, diagnózu celiakie je nutné učinit kombinací tzv. serologických markerů – odebraných z krve, zde jsou zlatým standardem protilátky proti endomysiu a protilátky proti tkáňové transglutamiáze – buď je nutno udělat je v řadě IgA a IgG nebo jen IgA a odebrat hladinu celkového IgA. Diagnózu je potom nutné potvrdit biopsií z tenkého střeva – buď z oblasti dvanáctníku (D3-4) nebo jejuna (první úsek střeva po dvanáctníku, lačník).

I naopak, pokud máme podezření dle biopsie, je nutné doplnit markery z krve, protože podobný obraz jako celiakie mohou mít i jiné choroby postihující tenké střevo. Na druhé straně, máte pravdu, příznaky celiakie mohou být podobné jako příznaky dráždivého tračníku, případně celiakie se nemusí klinicky projevovat nijak.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Nadýmání, křeče

Dobrý den, je mi 34 let a mám při výšce 177 cm cca 65 kg. Zhruba půl roku se mi stává, že mám řídkou stolici zhruba do půl hodiny po větším jídle. Vždy jsem dobře jedla (5 knedlíků ke svíčkové...) a váhu mám stále stejnou (+- 2 kg), chuť k jídlu mám dobrou. Na stolici chodím pravidelně každé ráno, ale teď po každém obědě trpím nadýmáním, křečemi a řídkou stolicí. Pracuji jako zdravotní sestra na CT pracovišti, a tak jsem si nechala udělat sono a lékař mi zjistil, že mám i na lačno splasklý žlučník. Tak zkouším cca 2 měsíce užívat před jídlem Febichol cps., což se ze začátku zdálo jako správná cesta, ale nyní je to bez efektu. Výtěry mám negativní a v krvi v základní biochemii mám pouze snížené Kalium. Léčím se cca 2 roky s polycystozou ledvin, sek. hypertenzí, užívám Mycardis 80 a Lussopres, na kontroly chodím každý půl rok, ale tomuto lékaři se stydím o svém problému říkat. Obávám se nějakého onemocnění tenkého střeva...

Děkuji za Váš čas a odpověď a ať se Vám ve Vaší práci daří.

Dobrý den, pouze mailové poradenství je velmi obtížné a nebezpečné, bylo by proto velmi dobré, abyste našla lékaře, kterému všechny tyto potíže vypovíte, který zvolí odpovídající diagnostické metody ke zjištění příčin Vašich obtíží, nebo alespoň vyloučí ty, co by pro Vás mohly znamenat určité nebezpečí – jako je například celiakie, jiné choroby střevní, poruchy zevní sekrece břišní slinivky apod.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Průjem

Dotaz na batole - má od narození průjem již rok, občas normální stolice. Jaké je třeba vyšetření, jaká strava (jídelníček), děkuji.

Dobrý den, z mailové komunikace není možné vysoudit, jak se Vaše dítě stravuje, jakou má osobní, rodinnou anamnézu, zda má nějaké léky, jiné obtíže. V každém případě je nutné, aby tyto potíže posoudil Váš pediatr, případně Vás doporučil ke specialistovi.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Kyselina močová

Jaká je normální hodnota kyseliny močové? Já mám 421, tak se ptám, je-li to normální. Děkuji.

Dobrý den. záleží na laboratoři, kde bylo vyšetření provedeno, ve většině z nich by se jednalo o hodnotu v normě - ale v oblasti horní hranice normy. Měla byste začít přijímat více tekutin, omezit množství bílkovin v potravě na normální hodnoty (kolem 1 g/kg) a normalizovat i příjem energie tak, aby odpovídal jejímu výdeji. Vyšetření krve na hladinu kyseliny močové by bylo vhodné potom do 3 měsíců zopakovat.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Cholesterol

Moje matka má cholesterol v normě (obávám se, že ho měla v normě vždy), ale přesto užívá léky na snížení hladiny cholesterolu. Tvrdí, že jí lékař - kardiolog řekl, že kdo jednou začne brát léky na cholesterol, musí je už brát doživotně. Obávám se, že je to nesmysl. Můžete mi, prosím, napsat vaše stanovisko? Děkuji.

Dobrý večer, je jen velmi obtížné poslat Vám stanovisko, pokud mám takto málo informací. Indikace léků na snížení hladiny cholesterolu záleží kromě vlastní hladiny cholesterolu též na dalších rizikových faktorech, jako je např. kouření, cukrovka, dědičné dispozice k ICHS atd. Proto není možné se vyjádřit takto jednoznačně z tak mála informací. Každopádně není přímá úměra mezi podáváním léku a hladinou cholesterolu, Je možné lék vysadit bez rizika této komplikace,.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Jídelníček

Prosím o pomoc se sestavením jídelníčku, mám vysoký tlak, inr3, cukrovku 14, beru Varfarin, diagnóza zjištěna v prosinci 2013. Děkuji za pomoc.

Dobrý den, ještě se dá v knihkupectví Neoluxor či Kanzelsberger sehnat kniha Dieta při antikoagulační léčbě. Tato kniha By Vám řešila jídelníček při léčbě Warfarinem. Pokud chcete sestavit konkrétní jídelníček, tak bych Váš kontakt předala naší nutriční terapeutce a ta by Vám vypracovala jídelníček přesně pro Vás. Tato služba je ale již zpoplatněna.

- Kristýna Pilařová

Žaludeční potíže

Dobrý den, před několika lety mi vznikly žaludeční potíže. Držela jsem přísnou dietu a jedla 5x denně v menších dávkách. Nyní už se stravuji spíš jen šetřící stravou 5x denně, ale brzy po zahájení diety jsem začala hodně přibírat na váze. Přibrala jsem 12 kg a stále přibírám. Mám z toho strach, protože nevím, kam může mé tloustnutí až dospět. Nejím tučné, sladké jen někdy a sladím málo. Právě víc zeleniny a ovoce pomohlo k tomu velkému tloustnutí. Musím přiznat, že tomu nerozumím a ráda bych se vrátila k původní váze. Nevím, jak. V poslední době se cítím hodně unavená, brzy si musím sednout. Potřebuji dát do pořádku zuby a obávám se jít k zubnímu lékaři kvůli své velké únavě.

Dobrý den, rozhodně není jednoduché odpovědět na situaci, která skutečně není pravděpodobná. Bylo by velmi dobré podstoupit vyšetření u lékaře - především vyloučí sníženou činnost štítné žlázy, dále si připravit jídelníček a ten probrat s nutriční terapeutkou. Bude vhodné též zjistit příčinu Vašich žaludečních obtíží - to ale vše nejde takto po mailu či v odpovědně, ale ve spolupráci se svým praktickým lékařem naplánovat vyšetření.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Vysoký cholesterol

Dobrý den, dnes jsem dostala výsledky odběru: Cholesterol 9,6, LDL 7,2, triglyceridy 2,3. Měřím 169,5 cm, vážím 73 kg, 58 let. Před 30 lety nádor štítné žlázy (operace a ozařování), beru Euthyrox 150. Špatně mi tráví, byla jsem 3x na vyšetření žaludku, prý mám mechanickou poruchu žlučníku, beru Pancreolan. Opravdu už mi zbývá pouze brát léky na snížení cholesterolu? Neexistuje jiná možnost? Děkuji, M.Němcová.

Dobrý den, tato hodnota cholesterolu je již hodně vysoká, dieta nepomůže. Bylo by dobré vyšetřit ještě hodnoty hormonů štítné žlázy, zda je dostatečně hrazen nedostatek hormonů, pokud budou v normě, je nejvyšší čas začít užívat léky na snížení hladiny cholesterolu než vzniknou komplikace.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Zažívání, které znepříjemňuje život

Vážení, už nevím kam se obrátit, ale mě zažívání ničí život. Po jídle, i lehkém, mne bolí břicho a uvízne mi vzduchová bublina v krku a nemohu dýchat. Už 3 roky, možná déle trpím zácpou (chodím 1x za 14 dní) a většinou musím použít projímadla. Občasné problémy s polykáním, nemožnost říhání... Tato funkce u mě nefunguje. Trápím se a už nevím co dál. Doktorka vyšetření nebyla nápomocná. Léky na žaludek, pálení žáhy atd. též bez úspěchu. Prosím poraďte.

Dobrý den, rada bez toho, aby Vás někdo viděl, je velmi obtížná, je nutné vyšetřit příčinu zácpy, zda vznikla náhle, nebo postupně, zda nemůže být způsobena sníženou funkcí štítné žlázy. Pokud nikoliv, bylo by třeba, abyste do stravy přidala větší množství vlákniny a především dostatečně pila. Pokud se týká poruchy polykání a bolestí, spíše záleží na tom, zda souvisí se zácpou nebo je na ni nezávislý. Každopádně by situaci měl vyřešit ošetřující lékař a vyloučit jednotlivé možné příčiny zácpy.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.

Cholesterol

Mam hypertenzi, léky Rivocor a Indap., tlak se upravil. Vysoký cholesterol rychle podle pana doktora klesl na normál, prý když však přestanu Mertelin brát, tak se mi opět zvýší hodnoty cholesterolu. To snížení bylo patologicky rychle dle jeho praxe. Budu moc ráda za Vaši odpověď. Pozn.: nejsem obézní a tučným jídlům neholduji. V rodině diabetes melitus. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, je otázkou, kdy byla nabrána hladina cholesterolu, jsou situace, jako je např. hubnutí, kdy může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu. vysoká hladina cholesterolu nesouvisí s obezitou, poruchu metabolismu lipoproteinů mohou mít i hubení, ta porucha může být jak vrozená, tak zíáskaná. Rosuvastatitn v Mertenilu je lékem, který blokuje vlastní tvorbu choelsterolu lidským tělem, pokud jste na něj dobře zabrala, není důvodu, proč ho vysadit.

- doc MUDr.Pavel Kohout Ph.D.